Zmesi pre zelené strechy
Okrem sukulentov je možné na extenzívnych zelených strechách, v nadväznosti na expozíciu strechy, úspešne pestovať aj trávne či travinobylinné porasty. Voľba osiva by mala zodpovedať využitiu na extrémnom stanovisku. Teda stanovisku suchom, vysoko exponovanom vysokým teplotám a s limitovanou pôdnou vrstvou.
Osivo musí obsahovať iba plytko koreniace suchovzdorné druhy, čo eliminuje väčšinu ďatelinovín, ktorých koreňový systém je príliš hlboký pre úspešnú dlhodobú prosperitu v strešnom substráte. Ten by mal mať pre úspešné dlhodobé pestovanie vhodných druhov mocnosť minimálne 15 centimetrov, pričom pri nižšej mocnosti vrstvy môžu niektoré druhy v poraste úplne zaniknúť.
Pri aplikácii vhodnej osevnej zmesi na dostatočne silnú pôdnu vrstvu je dôležité myslieť aj na kosenie. K tomu by malo dochádzať raz ročne. Riešenie tohto úkonu je individuálne na základe lokality a kompozície konkrétnej strechy. Pokosenú biomasu nie je vhodné na streche nechávať, kosba by mala aj na streche prebiehať ideálne so zberom. Na mieste je aplikácia pôdneho kondicionéra; zmesi s podielom letničiek sa výsevajú iba na jar a vzhľadom na ich rýchly vývoj ponúkajú v prípade zelených striech presev a vyššiu dynamiku výzoru porastu.
Najpredávanejšie
Zloženie zmesi pre zelené strechy je závislé predovšetkým na mocnosti strešného substrátu, sklonu strechy a jej expozícii a na plánovanom využití. Intenzita využívania a estetické nároky sú závislé na možnosti automatickej závlahy, dostupnosti pre pravidelnú údržbu a výskyte tzv. „pohľadových“ plôch. Veľmi extrémne podmienky pre vegetáciu vyplývajú z vysychania slabej vrstvy substrátu v lete a z jeho premrzania v zime. Týmto podmienkam zodpovedá i výber vhodných druhov, zloženie zmesí a stanovenie výsevu, ktorý sa pohybuje od 3 do 30 g.m-2. Na extenzívnych strechách s vyšším sklonom sa úspešne využívajú zmesi z viacerých druhov a foriem kostráv, kde sa postupne uplatňujú i dvojklíčnolistové druhy z okolia.
Na zelených strechách v CHKO, hlavne na objektoch zapustených do terénu, môže byť dôraz na čo najbližšie napodobnenie okolného biotopu. Príkladom môže byť návrh stepného spoločenstva na zelenú strechu zapusteného objektu pod Pavlovskými vrchmi, kde je úspešnosť realizácie podmienená kombináciou výsevu konkrétnej zmesi a výsadby rastlinných druhov, ktoré niesú v osive bežne dostupné (Stipa, Carex humilis, Pulsatilla, Adonis). Kombinácia výsevu a výsadby sa používa pri výseve druhove pestrých zmesí na zelené strechy s následným rozprestrením podzemkov tučnolistých rastlín (Sedum).